Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scoatere de la circa financiara a fostului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scoatere de la circa financiara a fostului administrator

Buna ziua,m-am hotarat sa preiau administratia blocului in care locuiesc(am acordul tuturor proprietarilor).Adminul actual nu locuieste in acelas imobil.Mi-am luat certificat digital pentru semnatura electronica si i-am spus adminului sa se duca la circa financiara (ANAF) sa-i anunte ca nu va mai depune declaratiile de pe numele sau. Mi se pare normal sa nu fie doua persoane care sa depuna declaratii pentru acelas C.I.F.
Va rog sfatuiti-ma cum trebuie procedat.Adminul nu are nici o parere
Ati depus pt.dvs.D 150 la Anaf?Pentru revocarea semnaturii vechiului administrator depuneti la ANAF D 151.
Buna ziua,din nou!
Pentru doamna Simona Oprica : nu am depus D150.Mi-e teama ca cei de acolo ma vor refuza pentru ca mai e o persoana care depune declaratii pt.asoc.noastra.Asta e dilema mea:cine face prima miscare,eu sau actualul Admin? De unde stiu cei de la ANAF ca eu nu vreau sa subminez autoritatea actualului administrator luandu-i dreptul de a face declaratii pt.asoc noastra?Va rog spuneti-mi daca stiti care este ordinea lucrurilor.
Se vede treaba ca nu e de ajuns sa vrei ,trebuie sa si poti... Cu respect.
elga50, moderator
Depuneti concomitent D 151 si D 150.Asta va explicam in postarea anterioara,nu trebuie neaparat fostul adm.sa depuna D 151.Pentru asta are nevoie de stampila asociatiei.El in calitate de detinator de certificat poate face solicitare de revocare semnatura si prin email.Pentru a evita sa depuneti si dvs.si el declaratiile este sa depuneti dvs.D 151.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Va multumesc mult pentru raspunsuri .Cu respect,Cornelusha
Ca sa depuneti D.150 si sa va fie admis accesul pe serverul ANAF trebuie sa aveti imputernicire notariala data de presedintele asociatiei. Este o imputernicire specifica pe care notarii stiu sa o faca ca atare. Deci va trebuie aceasta imputernicire.

Aici gasiti despre revocarea accesului la depunerea nline pe serverul ANAF [ link extern ]