avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratiile 392, 394
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratiile 392, 394

La o societate suspendata temporar (3 ani) mai depun 392 si 394 pe zero? La momentul suspendarii era platitoare de tva, dar stiu ca automat devii neplatitor de tva, deci in acest caz ar trebui sa depun doar 392B. Ce parere aveti? Multumesc
Cel mai recent răspuns: nicod , utilizator 20:49, 26 Februarie 2012
Daca regimul derogatoriu de declarare nu a fost obtinut va trebui sa depuneti doar 392B ,referitor la 394, ati primit notificarea de la ANAF, prin care va aducea la cunostiinta ca nu mai sunteti platitor de tva? cred ca da, atunci 394 nu se depune(conf CF art. 153 alin9)
Am obtinut regimul derogatoriu, dar de la finante mi-au spus ca aceste 2 declaratii tot se depun
Depuneti-le ,oricum ar trebui sa fie pe zero!
Asa este ,regimul derogatoriu iti da dreptul sa nu depui 100, 101, 103, 104, 120, 130, 300, dar depunerea situatiilor financiare anuale ramane obligatorie, precum si pentru celelalte declaratii fiscale sau informative,iar 394 si 392 sunt declaratii informative,

Da, asa voi face, multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma suspendata genoveza genoveza Buna ziua. As dori sa stiu ce declaratii mai trebuie depuse in cazul unei firme suspendate pe o durata de 3 ani (are si regim derogatoriu obtinut la ... (vezi toată discuția)
Impozit profit firma suspendata vioery vioery Mi/a venit o instiintare precum ca n/am depus impozitul pe profit ,dar firma mea e suspendata temporar.Ce se poate intampla ,stiind ca trebuia depusa pana pe ... (vezi toată discuția)
392a mmanu mmanu am o firma fara activitate de cativa ani care este suspenata din mai 2009 si am si derogare de la finante intrebarea mea este daca in afara de decl.101 si de ... (vezi toată discuția)