Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratiile 392, 394
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratiile 392, 394

La o societate suspendata temporar (3 ani) mai depun 392 si 394 pe zero? La momentul suspendarii era platitoare de tva, dar stiu ca automat devii neplatitor de tva, deci in acest caz ar trebui sa depun doar 392B. Ce parere aveti? Multumesc
Daca regimul derogatoriu de declarare nu a fost obtinut va trebui sa depuneti doar 392B ,referitor la 394, ati primit notificarea de la ANAF, prin care va aducea la cunostiinta ca nu mai sunteti platitor de tva? cred ca da, atunci 394 nu se depune(conf CF art. 153 alin9)
Am obtinut regimul derogatoriu, dar de la finante mi-au spus ca aceste 2 declaratii tot se depun
Depuneti-le ,oricum ar trebui sa fie pe zero!
Asa este ,regimul derogatoriu iti da dreptul sa nu depui 100, 101, 103, 104, 120, 130, 300, dar depunerea situatiilor financiare anuale ramane obligatorie, precum si pentru celelalte declaratii fiscale sau informative,iar 394 si 392 sunt declaratii informative,

Da, asa voi face, multumesc mult.