Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 392A
Discuție deschisă în Contabilitate în general

392A

am o firma fara activitate de cativa ani care este suspenata din mai 2009 si am si derogare de la finante
intrebarea mea este daca in afara de decl.101 si de bilant mai trebuie sa depun si decl 392A
anul trecut stiu ca am depus cu zero
mutlumesc
Declaratia 392A nu este supusa regimului de declarare derogatoriu (Ordin 1221/2009). Ca urmare consider ca aveti obligatia depunerii acestei declaratii.
ok, multumes
mai sunt si alte decl care tb depuse, care nu intra in regimul derogatoriu?
Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu urmatoarele declaratii fiscale:
a) formularul 100 „Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat”, cod 14.13.01.99/bs;
b) formularul 101 „Declaratie privind impozitul pe profit”, cod 14.13.01.04;
c) formularul 102 „Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul asigurarilor sociale si fondurilor speciale”,
cod 14.13.01.40;
d) formularul 103 „Declaratie privind accizele”, cod 14.13.01.03/a;
e) formularul 104 „Declaratie privind distribuirea intre asociati a veniturilor si cheltuielilor”, cod 14.13.01.01/dv;
f) formularul 120 „Decont privind accizele”, cod 14.13.01.03;
g) formularul 130 „Decont privind impozitul la titeiul din productia interna”, cod 14.13.01.05;
h) formularul 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata”, cod 14.13.01.02.

Eventual mai intervine obligatia depunerii unor declaratii informative in cazul in care societatea este platitoare de TVA (094, 394)
este platitor de tva dar are activitatea suspenendata si nici activitate nu are pe acest an
101cred ca depun cu 0 pt lunile de inceput de an cand nu a fost suspendata, ian-apr