Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru in ceea ce priveste concedierea.
Ce obligatii are o societate comerciala in cazul concedierii unui angajat?
Ce drepturi are angajatul concediat?
Mentionez ca firma nu are CCM, sau cel putin angajatii nu au luat cunostiinta despre acesta.
Va multumesc anticipat.
Dar daca firma nu vrea sa-i dea acest salariu compensatoriu si nici cele 20 zile lucratoare, si se prevaleaza de faptul ca in Codul Muncii nu scire asta, ci numai in Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National, cum face salariatul sa beneficieze totusi de aceste drepturi?
Asa cum am mai mentionat, firma nu are nici CCM.
Orice CCM (fie la nivel national, de ramura sau de unitate) contine prevederi care sunt mai favorabile decat in Codul muncii, sau egale cu acestea. Orice CCM este legea partilor (angajator-angajat) si trebuie respectat intocmai.
Daca firma nu are CCM la nivel de unitate, se aplica prevederile CCMUNN.
Daca angajatorul refuza sa aplice CCM, salariatul se poate adresa in justitie si va castiga sigur.
@mirela 62
@csillah

Art.247 din Codul muncii prevede ca, in cazul in care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramura nu exista contract colectiv de munca, se aplica contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior.
Astazi seful meu mi-a zis ca incepand de luni nu are nevoie de serviciile mele. Si sa aleg intre 2 optiuni:
1. demisie cu intelegere intre parti
2. concediere
Mentionez, ca a procedat asa cu inca un coleg, manager. De asemenea a angajat un manager saptamana trecuta.
Eu momentan sunt angajata ca si consilier juridic, insa lucrez ca manager.
In cazul in care demisionez ( prin acord comun) , primesc salariul intreg pe luna in curs.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.