Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru in ceea ce priveste concedierea.
Ce obligatii are o societate comerciala in cazul concedierii unui angajat?
Ce drepturi are angajatul concediat?
Mentionez ca firma nu are CCM, sau cel putin angajatii nu au luat cunostiinta despre acesta.
Va multumesc anticipat.
Nu va dati demisia. Sa va faca decizie de concediere cu art.65(1) din Codul muncii, care va da dreptul legal de a beneficia de indemnizatie de somaj si alte drepturi -cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor la zi, conform art.78 din Contractul Colectiv la Nivel National si mai aveti dreptul sa lucrati doar 4 ore si sa fiti platita pt 8 ore.
Daca nu va intelegeti cu angajatorul, faceti o sesizare la ITM.
Nu cedati.
Succes! :)
csillah:
Daca sunteti jurist stiti ca nu exista "demisie cu intelegere intre parti.
De ce oare vrea angajatorul sa puna cele doua variante in discutie? Ce avantaje ar avea una fata de alta pentru el?
Tineti cont de ce v-a spus "coca_lb".
Succes!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
csillah a scris:

Astazi seful meu mi-a zis ca incepand de luni nu are nevoie de serviciile mele. Si sa aleg intre 2 optiuni:
1. demisie cu intelegere intre parti
2. concediere
Mentionez, ca a procedat asa cu inca un coleg, manager. De asemenea a angajat un manager saptamana trecuta.
Eu momentan sunt angajata ca si consilier juridic, insa lucrez ca manager.
In cazul in care demisionez ( prin acord comun) , primesc salariul intreg pe luna in curs.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.

Intrebati-va seful despre care tip de concediere este vorba.
daca va fi cu art.65 alin1)Codul Muncii - vedeti ce a scris "coca_Ib"
dar poate fi si de o concediere in baza art.61 Codul Muncii
incetarea cu acordul partilor - vezi art. 55 lit. b)Codul Muncii
incetare prin demisie - vezi art.79Codul Muncii
aveti grija