avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru in ceea ce priveste concedierea.
Ce obligatii are o societate comerciala in cazul concedierii unui angajat?
Ce drepturi are angajatul concediat?
Mentionez ca firma nu are CCM, sau cel putin angajatii nu au luat cunostiinta despre acesta.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Elena Claudia Baltatescu , Consilier juridic 16:13, 14 Noiembrie 2008
Nu va dati demisia. Sa va faca decizie de concediere cu art.65(1) din Codul muncii, care va da dreptul legal de a beneficia de indemnizatie de somaj si alte drepturi -cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor la zi, conform art.78 din Contractul Colectiv la Nivel National si mai aveti dreptul sa lucrati doar 4 ore si sa fiti platita pt 8 ore.
Daca nu va intelegeti cu angajatorul, faceti o sesizare la ITM.
Nu cedati.
Succes! :)
csillah:
Daca sunteti jurist stiti ca nu exista "demisie cu intelegere intre parti.
De ce oare vrea angajatorul sa puna cele doua variante in discutie? Ce avantaje ar avea una fata de alta pentru el?
Tineti cont de ce v-a spus "coca_lb".
Succes!
Ultima modificare: Vineri, 14 Noiembrie 2008
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
csillah a scris:

Astazi seful meu mi-a zis ca incepand de luni nu are nevoie de serviciile mele. Si sa aleg intre 2 optiuni:
1. demisie cu intelegere intre parti
2. concediere
Mentionez, ca a procedat asa cu inca un coleg, manager. De asemenea a angajat un manager saptamana trecuta.
Eu momentan sunt angajata ca si consilier juridic, insa lucrez ca manager.
In cazul in care demisionez ( prin acord comun) , primesc salariul intreg pe luna in curs.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.

Intrebati-va seful despre care tip de concediere este vorba.
daca va fi cu art.65 alin1)Codul Muncii - vedeti ce a scris "coca_Ib"
dar poate fi si de o concediere in baza art.61 Codul Muncii
incetarea cu acordul partilor - vezi art. 55 lit. b)Codul Muncii
incetare prin demisie - vezi art.79Codul Muncii
aveti grija

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiul ;conflict de munca adamdelia adamdelia Buna ziua , Ma intereseaza si pe mine sa stiu daca este vreo diferenta intre Concedierea Colectiva si Planul de Reorganizare si Modificarea structurii ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva magyari magyari Care sunt drepturile, sau mai bine zis, care sunt obligatiile angajatorului fata de angajat, in cazul unor concedieri colective ? Care este situatia cu ... (vezi toată discuția)
urgent!!! termen pentru art.65 , comunicare salariati?? MARCEL MOLNAR MARCEL MOLNAR buna ziua la noi la unitate se face o reorganizare a activtatii, se reduc posturi , au spus ca nu este restructurare este reorganizare se ofera tuturor ... (vezi toată discuția)