Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... alegeri locale 2012
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

alegeri locale 2012

buna ziua,am si eu o nelamurire .
pentru a candida la functia de primar intr-o localitate trebuie sa am domiciliul sau resedinta in localitatea respectiva
Pot candida numai persoanele care au domiciliul pe teritoriul unităţii administrativ-teritoriale în care urmează să fie alese.
La sectoarele municipiului Bucureşti pot candida şi pot fi alese persoanele care au domiciliul în municipiul Bucureşti, indiferent de sector.