Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inhumare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inhumare

Vaduvele de razboi(nu vaduve de veterani de razboi) au dreptul sa fie inhumate in cimitirul ortodox al localitatii in cazul in care au fost membre ale cultului baptist, cult care are cimitir propriu in localitate dar familia prefera cimitirul mentionat?Conform legii, preotul ortodox poate sa se opuna dorintei familiei?
Preotul poate cel mult sa refuze sa oficieze slujba de inmormantare.
Atata timp cat familia plateste locul in cimitir nu vad care sa fie problema. Cimitirul nu apartine bisericii ci Consiliului Local care il atribuie spre intretinere de regula Intreprinderii de salubrizare(fost RAGCL). Nu exista niciunde regula ca trebuie sa fii inmormantat in cimitirul de a carei religie apartii. Banul conteaza.
Depinde daca cimitirul apartine de consiliul local sau este cimitirul parohiei, caz in care este proprietatea bisericii si ea decide ce si cum