Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere pierdut si buletin expirat ce se ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere pierdut si buletin expirat ce se poate face

Buna dimineata prietenul meu si-a pierdut certificatul de nastere si in mai anul 2011 i-a expirat buletinul ; ei bine in luna august am fost la starea civila pentru a ridica certificatul de nastere de acolo ni s-a spus ca nu se poate deoarece are buletinul expirat si ii trebuie un duplicat de la cartea de identitate, problemea mea este urmatoarea nu are cum sa-si scoata un duplicat deoarece nu are actul casei al tatal lui , deoarece tatal lui nu vrea sa-i faca cartea de identitate l el si as avea nevoie doar de certificat pentru a-i face la mine buletinul.
Unde ma sfatuiti sa ma duc ce pot face ? va multumesc
Depinde de volumul de lucru al serviciului, insa in 2-3 zile maxim o puteti avea.
va multumesc din suflet ;)
Daca mai aveti cartea de alegator sa o predati si pe aceea la solicitarea noii carti de identitate.