avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de casatorie pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de casatorie pierdut

Nu mai gasesc certificatul de casatorie,ce trebuie sa fac?
Sa merg la primarie .sa fac cerere si cat dureaza,cum se procedeaza,se plateste ceva?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Justitiarul71 , utilizator 22:23, 27 Februarie 2012

Obtineti un duplicat de la Starea Civila, unde trebuie sa mergeti cu actul de identitate in original si copie + un timbru fiscal de 2 lei.
In principiu nu dureaza mult, intrebati cand depuneti cererea - depinde (cel putin) de volumul de munca al serviciului.

Amenda prevazuta de lege pentru pierdere este intre 100 si 200 de lei, sa speram ca scapati :luck:
~ Conținut șters la cerere ~
Nu va contrazic, BODEALEX, insa as vrea sa imi spuneti unde scrie ca la solicitarea unui duplicat dupa un act de stare civila pierdut etc., trebuie sa se prezinte dovada anuntarii in ziar (de oricare ar fi el) a pierderii si declararii nulitatii.

Aici invatam unii de la altii :)
La certificatul de casatorie au dreptul ambii soti, de aceea va puteti prezenta la starea civila linistit/linistita si sa declarati ca certificatul a ramas la celalalt sot. Nu trebuie sa dati niciun fel de anunt in niciun ziar. Veti achita taxa de timbru de 2 lei. Astfel sunteti scutut si de amenda:D
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2012
Justitiarul71, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdere certificat de casatorie marcu_gheorghe marcu_gheorghe actul de casatorie s-a pierdut,pentru a fi declarat in ziar pierdut trebuie sa fie feclarat de amandoi?pentru obtinerea altui act de casatorie (vezi toată discuția)
Re-eliberare acte de identitate Vivian Ingrid Vivian Ingrid Buna seara! Sotul meu mi-a luat certificatul de casatorie, certificatul de nastere al fiicei noastre minore si cartea de identitate pentru a nu putea ... (vezi toată discuția)
Acte carte de identitate provizorie irinabob irinabob buna ziua,care sunt documentele necesare ptr schimbarea cartii de identitatea,stiu ca e nevoie sa-mi fac una provizorie deoarece certificatul de casatorie ... (vezi toată discuția)