Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pierdere certificat de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pierdere certificat de casatorie

actul de casatorie s-a pierdut,pentru a fi declarat in ziar pierdut trebuie sa fie feclarat de amandoi?pentru obtinerea altui act de casatorie
Este de ajuns sa il declare o persoana. Veti plati si o amenda de 100 lei
Pentru obtinerea unui duplicat de pe certificatul de casatorie mergeti la serviciul de stare civila din cadrul primariei, pentru a depune urmatoarele acte:
- cerere tip in care trebuie sa treceti motivul pentru care solicitati duplicatul
- act de identitate, original si copie (atat sotul cat si sotia)
- dovada de achitare a taxei de timbru si a amenzii aplicate pentru pierderea sau deteriorarea certificatului de casatorie.

Oricare dintre soti poate solicita eliberarea duplicatului, de pe certificatul de casatorie.

Nu este necesara declararea pierderii; taxa extrajudiciara de timbru este 2 lei si de regula se plateste la casieria Starii civile.

Amenda este prevazuta de lege insa nu intotdeauna se aplica, poate aveti noroc si scapati.

Conf.art.159, alin 1 din HG 64/2011 certificatul de casatorie se poate elibera la cerere ambilor soti. Deci dvs. puteti declara ca originalul a ramas la sotia dvs. si nu este necesar sa platiti nicio amenda. Taxa timbru este de 2 lei. Sa aveti la dvs. cartea de identitate aflata in termenul de valabilitate in original si copie. Cererea o primiti gratuit de la ghiseu.Nu trebuie sa dati anunt la ziar si nici sa fiti prezenti amandoi la eliberarea unui nou certificat.
Justitiarul71, utilizator