Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz primire notificare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz primire notificare

Reprezentantii asociatiei de proprietari refuza sa primeasca din partea mea o notificare, iar cand o trimit prin poştă nu imi răspunde. Mi s-a obiectat ca OG 27/2002 si L. 233/2002 se refera doar la institutii publice.
Personal consider ca din moment ce in Art. 2 al OG 27/2002 se specifica ca petitia se poate adresa "societăţilor comerciale de interes judeţean sau local, precum şi regiilor autonome" sunt incluse aici inclusiv Asociatiile de proprietari.
In cazul in care nu este aşa imi puteti indica ce act legislativ reglementează această problemă ? Multumesc anticipat !
Asociatiile de proprietari nu sunt societati comerciale.

Dv. cine sunteti fata de asociatia de proprietari si ce vreti cu notificarea cu pricina?
Nu credeti ca ar trebui sa expuneti problema si apoi sa incercam s-o deslusim?
Notificare legata de ce?
Faceti o cerere catre presedintele asociatiei si el este obligat confom Legii 230 si H.G 1588/2007 sa va raspunda in 7 zile (art.12 A lit. d din 1588/2007)
Sunt unul dintre locatarii si respectivul document era adresat Asociatiei de Proprietari, in atentia Presedintelui si Administratorului (3 exemplare cate una pt. fiecare dintre parti). Blocul este alimentat de la centrala proprie de bloc. Intrucat timp de 2 sapt. am fost singurul locatar care nu a avut din agent din cauza unei fisuri la o conductă comuna (presiune prea mica), le-am solicitat să ia acest fapt în calculul întreţinerii pe februarie. Reprezentantii au refuzat primirea oricărei notificări.

Continutul acestui articol se refera la contestarea listei de intretinere ! Ce faci cand vrei sa notifici o defectiune la partea comuna ? Cand refuza ulterior discutiilor si remedierii avariei pe cheltuiala proprie sa recunoasca ca l-ai anuntat in prealabil si ca nu i-a pasat de aceasta situatie ? Timp sa te judeci, sau sa-i reclami la primarie nu e ? In sensul ca dureaza prea mult.
elga50, moderator
D-voastra , care si faceti parte din asociatie, procedati cum v-am spus mai sus. Dar...... notificare? Daca nu vi se da raspuns in 7 zile adresati-va primariei , la compartimentul
,, Indrumare si sprijinire asociatii de proprietari si daca NU , la Corpul de control al primariei, sau in ultima faza la instanta. E grea viata la bloc!!!