Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe durata determinata angajata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe durata determinata angajata insarcinata

Buna ziua. Am o salariata care este cu contract de munca pe perioada determinata fiind vorba despre un proiect sucventionat de Consiliul local dar care nu stim cat timp o sa fie. Angajata este acum insarcinata ce se intampla cu contractul ei dupa expirarea termenului? O sa i se faca prelungire daca proiectul merge mai departe?Ea atunci o sa fie in concediu de crestere copil.
La data expirarii perioadei pentru care s-a incheiat contractul, acesta va inceta de drept daca nu se va decide prelungirea acestuia.

In acest caz, salariata in cauza poate intra in somaj daca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de somaj , iar din somaj poate intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Daca i se va decide prelungirea duratei, atunci c.i.m. se va suspenda pe durata concediului de maternitate si pe perioada CCC.