Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scutirea cu o treime a pedepsei la recunoasterea faptei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scutirea cu o treime a pedepsei la recunoasterea faptei

Buna seara,as dori sa ma lamuriti daca se poate.Am doi frati arestati de anul trecut pt tentativa de omor calificat.Acum au recursul la Inalta Curte si vreau sa stiu daca art 321 i se mai poate aplica acum sau trebuiau sa-si recunoasca fapta la inceperea judecatii pt a beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei?mie mi s-a spus ca s-a dat o lege de curand si art 321 i se poate aplica si la inceputul recursului.Va multumesc.
fals, se aplica doar pina la inceputul cercetarii judecatoresti in primul grad de jurisdictie. fiind in recurs, au pierdut beneficiul.
Se poate sa recunoasca si acum daca sunt intrunite cerintele legii actuale.
Ar fi recomandabil sa mearga un avocat sa studieze dosarul si sa va raspunda in concret.
Daca nu se aplica acest text de lege degeaba mai recunosc si raman fara sanse in recurs.
D-le avocat,unii zica se aplica 320 i1 in recurs ,altii zic ca nu.De ce depinde acest articol?
Art 320^1 prevede ca inculpatul poate recunoaste savarsirea faptelor pana la inceperea cercetarii judecatoresti si astfel judecata va avea loc numai in baza probelor administrate, astfel vorbim despre judecata in prima instanta, neputandu-se cere aplicarea acestuia direct in recurs.
~ Conținut șters la cerere ~