Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie italia

Buna ziua,
Firma din RO, platitoare de tva inscrisa in reg op intracomunitari cumpara din italia un cuptor,factura este fara tva iar cand am verif in vies sa vad daca are cod valid de tva imi da mesajul: no, invalid vat number.furnizorul resp. poate fi neplatitor de tva si de asta imi da in vies invalid number?
cum se inreg in ctb?trebuie sa o decl in 390 sau nu?trebuie sa colectez tva de 24%?
Multumec!
da, este posibil sa fie o firma neinregistrata in scopuri de tva in italia si atunci inregistrati factura ca si cum ati achizitiona produsul de la o firma neplatitoare de tva din romania.
nu se intregistreaza taxare inversa si nici nu se declara in 390 vies, furnizorul aplicand regimul special de scutire pentru intreprinderi mici (echivalentul art. 152 din codul fiscal)