avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTURI DUPA CASATORIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTURI DUPA CASATORIE

Buna ziua. Bunica mea, Vasilica,a divortat de Nicolae acum 5 ani,dupa 45 de ani de casatorie. Casa in care au locuit amandoi a fost a parintilor lui Nicolae. Mama mea,Dorina,este casatorita de 24 de ani,ea fiind fiica lor. Nicolae acum incearca sa o dea afara pe Vasilica si pe fiica lui Dorina impreuna cu sotul ei. Ce se poate face,ce drepturi au si ei? Multumesc
Cel mai recent răspuns: PETRU VAIDA , Mediator 19:05, 6 Martie 2012
Chiar daca casa a fost a parintilor lui Nicolae, bunica Vasilica (si mama Dorina) au un drept de retentie echivalent cu cuantumul sumelor de bani investite in renovarea, modernizarea, intretinerea, etc... a casei respective pe parcurusul celor 45 de ani de casatorie,
Atat sotia cat si fica nu au nici un drept asupra respectivului imobil iar Nicolae ii poate evacua. Bunul este propriu al fostului sot.
Si Niculae,proprietarul imobilului poate fii dat in judecata,pentru a se recupera tot ce s-a facut in acea casa de catre sotie si fiica?
Exista un drept de creanta, deci fosta sotie si fica pot cere in instanta plata contributiilor lor la imbunatatirea imobilului. Trebuie desigur sa aveti documente doveditoare sau martori
si daca se deschide un proces,ar trebui exacuata casa in cazul in care el asa doreste? sau poate vinde imobilul?multumesc

Alte discuții în legătură

Partaj mariw mariw buna ziua. am 20 de ani,locuiesc cu parinti si cu bunica,bunicul meu a plecat din casa,acum traind in concubinaj cu alta femeie. acum vrea sa ne evacueze ... (vezi toată discuția)
Buna seara , as dori sa expun si eu o situatie iar cineva sa ... Cristi_1984 Cristi_1984 Buna seara , as dori sa expun si eu o situatie iar cineva sa ma lamureasca cu niste raspunsuri . O cunostiinta a mea a ridicat cu ceva ani in urma o casa , cu ... (vezi toată discuția)