Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Proprietate industriala
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Proprietate industriala

Doresc sa inregistrez un element figurativ (logo/sigla) la OSIM. Protectia asupra marcii se realizeaza doar pe domeniul de activitate pe care il desfasor sau nu se mai poate asocia niciun serviciu cu un logo similar ? De asemenea, in cazul in care dupa inregistrare se constata ca altcineva foloseste o sigla asemanatoare, in ce mod se dovedeste similitudinea intre ele?
Buna ziua. Protectia marcii este doar pentru produsele/serviciile pentru care depuneti cererea de marca. Recunosc ca ultima intrebare mi-e greu s-o inteleg...probabil din cauza ca n-am baut cafeaua, inca, dar o sa incerc sa dau un raspuns asa cum ma pricep. Daca mai sunt nelamuriri, reveniti, va rog.
Daca, dupa inregistrare, constati ca un tert foloseste o sigla asemanatoare - pentru aceleasi produse/servicii - trebuie sa-l actionati in instanta sau sa-i faceti opozitiela OSIM - depinde in ce stadiu se face constatarea. Similitudinea dintre marci se analizeaza dpdv vizual, fonetic si conceptual, preferabil de catre o persoana avizata, respectiv de un consilier in proprietate industriala.
Mult succes!
Puteti inregistra marca si pentru alte activitati sau produse decat cele din domeniul Dumneavoastra de activitate pe care il desfasurati. OSIM nu cere nici o dovada solicitantului in acest sens la inregistrarea unei marci.