avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social

va rog sa-mi spune-ti care ar fi cuantumul ajutorului social in caz ca se aproba
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:27, 15 Noiembrie 2008
ce fel de ajutor social?
pai doreste sa isi faca un dosar pt. ajutor spocial deoarece nu are nici un venit(ceva care se innoieste din 3in 3 luni)
multumesc
Pentru obtinerea unui ajutor social este nevoie in prealabil de intocmirea unui dosar care contine mai multe documente justificative, urmand a fi analizat de Serviciul Public de Asistenta Sociala din cadrul Consiliului Local.
La depunerea cererii, se prezinta urmatoarele acte (copii sau original dupa caz) din care rezulta datele de identificare ale titularului, numarul membrilor de familie ce se vor lua in consideratie la stabilirea dreptului la ajutorul social, precum si veniturile nete realizate de membrii familiei:
- buletinul de identitate al titularului (carnetul de identitate sau legitimatia provizorie pentru cetatenii straini sau apatrizi care au resedinta in România);
- actul din care sa rezulte calitatea titularului de tutore sau curator - daca este cazul - copie legalizata sau copie XEROX, insotita de original, care se restituie dupa certificarea conformitatii;
- certificatele de nastere ale membrilor de familie (copii);
- certificatul de casatorie (copie);
- adeverinte de elev sau student eliberate in luna curenta sau in luna anterioara depunerii cererii pentru acordarea ajutorului social; in adeverinta de elev sau student se va mentiona daca beneficiaza de bursa, tipul si cuantumul acesteia;
- hotarârea de incredintare, adoptie si orice hotarâre privind obligatia legala de intretinere (copie legalizata);
- adeverinte din care sa rezulte ultimul venit brut si net (salarii, sporuri, premii si orice alte drepturi banesti sau in natura) realizate de persoanele incadrate in munca;
- adeverinta de salariul net, din luna curenta, dupa caz, din luna anterioara depunerii cererii, eliberata de Inspectoratul de Stat Teritorial pentru Handicapati, pentru persoana care are in ingrijire permanenta o persoana handicapata;
- taloanele sau adeverinte de pensie, de ajutor social in conditiile legii pensiilor si asigurarilor sociale, precum si pentru alte indemnizatii si sporuri, din ultima luna platita; se iau in calculul veniturilor si pensiile suplimentare;
- adeverinte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte veniturile realizate de membrii familiei, din surse proprii sau din prestarea unor activitati autorizate in conditiile prevazute de lege, eliberate cu cel mult doua saptamâni inaintea prezentarii acestora la primar;
- alte acte privind veniturile realizate.
Ajutorul social se plateste incepând cu luna urmatoare inregistrarii cererii. Drepturile restante se platesc de la data la care au fost indeplinite conditiile de acordare, daca nu sunt prescrise. Plata ajutorului social se efectueaza lunar prin oficiile postale, la data stabilita de primar si afisata la sediul consiliului local.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor social tuddi tuddi Buna ziua, De ce ajutoare poate beneficia o mama divortata, din mediul rural, cu un copil in grija, si care nu primeste pensie alimentara de la sot, avand ... (vezi toată discuția)
Mama fara nici un venit irinukiry irinukiry Buna ziua. Am lucrat in strainatate 3 luni,iar cand am revenit in tara eram gravida in 4 luni si jumatate. Nu am avut nici un fel de venit. Am nascut pe 6 ... (vezi toată discuția)
Cum se poate obtine o subventie pentru o mama care nu lucreaza? nicu_maryia nicu_maryia fti amabili cum se poate obtine o subventie pentru o mama ca nu lucreaza si nici nu a lucrat in ultimi 2 ani si nici tatal ? (vezi toată discuția)