Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mama fara nici un venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mama fara nici un venit

Buna ziua. Am lucrat in strainatate 3 luni,iar cand am revenit in tara eram gravida in 4 luni si jumatate. Nu am avut nici un fel de venit. Am nascut pe 6 aprilie 2012 si am despus dosarul pt alocatia copilului,dar am inteles ca ar trebui sa primesc si un ajutor social pt ca nu muncesc. Ma puteti lamuri pt ca cei de unde am depus dosarul pt alocatie erau foarte grabiti sa plece aks in conditiile in kcare era vineri ora 12,iar programul de lucru era pana la ora 14.
Dosarul se depune la primaria de sector de care apartineti. Daca nu sunteti din Bucuresti dosarul il depuneti tot la primarie.
Indiferent cat de grabiti sunt este dreptul dvs sa va lamureasca si sa va spuna toti pasii care trebuiesc urmati.
Depunerea cererii pentru depunerea dosarului de alocatie de stat
- Cerere tip completată şi semnată de amândoi părinţii, obligatoriu (cererea se ridică de la primarie)
- Copie după certificatul de naştere al copilului;
- Copie după cartea de identitate a mamei;
- Copie după cartea de identitate a tatălui.
- 1 dosar cu sina
Acte necesare depunerii dosarului pentru alocaţia familială complementară şi alocaţia de
susţinere pentru familia monoparentală

- Cerere tip
- Livret de familie (original şi copie)
- Actele de identitate pentru membrii familiei care au împlinit vârsta de 14 ani (original şi copie)
- Certificate de naştere pentru toţi membrii familiei (original şi copie)
- Certificat de căsătorie/ Certificat de deces/Sentinţă de divorţ - după caz original şi copie
- Pentru elevi - adeverinţe de la şcoală cu specificaţia dacă a avut sau nu bursa în luna anterioară
depunerii cererii şi cuantumul bursei
- Hotărâre judecătorească de încredinţare, adopţie şi orice obligaţie legată de întreţinere (original şi
copie)
- Hotărâre privind plasamentul copilului (original şi copie)
- Actul din care să rezulte calitatea titularului de tutore sau curator, dacă este cazul (original şi copie)

Acte necesare depunerii dosarului de ajutor social
- cerere tip
- Declaratie tip
- Cartea de identitate al titularului /cartea de identitate provizorie/legitimaţia provizorie pentru
cetăţenii străini sau apatrizi care au reşedinţa în România); Toţi membrii familiei trebuie să aibă
acelaşi domiciliu sau reşedinţa prevăzut în actul de identitate;
- Certificatele de naştere ale membrilor de familie;
- Certificatul de căsătorie, sentinţa de divorţ sau certificatul de deces;
- Livret de familie ; cupon alocaţie de stat
- Adeverinţe, de elev sau student, eliberate în luna curentă sau în luna anterioară depunerii cererii
pentru acordarea ajutorului social în care să se menţioneze dacă beneficiază de bursă, tipul şi
cuantumul acesteia;
- Hotărâre definitivă de încuviinţare a adopţiei, de plasament familial al minorului, potrivit legii;
- Actul din care să rezulte calitatea titularului de tutore sau curator,dacă este cazul - copie legalizată
sau copie xerox, însoţită de original, care să restituie după certificarea conformităţii;
- Adeverinţă de la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă, pentru persoanele apte de
muncă, cu excepţiile stabilite de lege, eliberate în luna depunerii cererii sau în luna anterioară;
- Persoanele care beneficiază de ajutor de şomaj, de ajutor de integrare profesională sau alocaţie de
sprijin, vor prezenta talonul de plată din luna curentă sau din luna anterioară, după caz;
- Adeverinţe din care să rezulte ultimul venit brut şi net (salarii, sporuri, premii şi orice alte drepturi
băneşti sau în natură) realizate de persoanele încadrate în muncă;
- Adeverinţă de salariu net , din luna curentă, după caz, din luna anterioară depunerii cererii,
eliberată de Inspectoratul de Stat Teritorial pentru Handicapaţi, pentru persoana care are în
îngrijire permanentă o persoană handicapată;
- Taloane sau adeverinţă de pensie, de ajutor social în condiţiile legii pensiilor şi asigurărilor sociale,
precum şi pentru alte indemnizaţii şi sporuri, din ultima lună plătită; se iau în calculul veniturilor şi
1ensile suplimentare;
- Adeverinţă din care să rezulte bunurile impozabile cu care membrii familiei figurează în evidenţa
primăriei (extras de la ghişeul de impozite şi taxe);
- Adeverinţă din care să rezulte terenul agricol cu care membrii familiei figurează în proprietate;
- Alte acte doveditoare privind veniturile realizate.
- Certificat medical (sau adeverinţă medicală) în care să se menţioneze dacă persoana este sau nu
aptă pentru a efectua munci fizice.
- pentru persoanele care au CIP (carte de identitate provizorie – fara domiciliu stabil) sau care au
domiciliul pe raza orasului Plopeni darn u au spatiu de locuit – declaratie notariala din care sa
reiasa ca nu beneficiaza in alta localitate din tara de ajutor social.
Daca sunteti mama singura, venitul minim pe care vi-l garanteaza statul este 0.25 din ISR...asta inseamna 125 lei...ati mai putea beneficia si de o alocatie de sprijin din partea primariei pentru familie monoparentala..