Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor social
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor social

Buna ziua,

De ce ajutoare poate beneficia o mama divortata, din mediul rural, cu un copil in grija, si care nu primeste pensie alimentara de la sot, avand in vedere ca salariul ei este de 340 lei? Avand in vedere ca Primariile nu vin in intampinarea unor astfel de cazuri si in general descurajeaza "omul simplu", profitand de lipsa lui de informare, ce documente trebuie sa depuna la Primarie si cum sa-si sustina cauza?

Cu multumiri,
T.Manta
Ajutorul social, in conditiile prezentei legi, se acorda pe baza de cerere si declaratie pe propria raspundere, insotite de actele doveditoare privind componenta familiei si veniturile membrilor acesteia.
Cererea de acordare a ajutorului social si declaratia pe propria raspundere se inregistreaza la primarul localitatii in a carei raza teritoriala isi are domiciliul sau resedinta titularul.
La depunerea cererii, se prezinta urmatoarele acte (copii sau original dupa caz) :
- buletinul de identitate al titularului (carnetul de identitate sau legitimatia provizorie pentru cetatenii straini sau apatrizi care au resedinta in România);
- actul din care sa rezulte calitatea titularului de tutore sau curator - daca este cazul - copie legalizata sau copie XEROX, insotita de original, care se restituie dupa certificarea conformitatii;
- certificatele de nastere ale membrilor de familie (copii);
- certificatul de casatorie (copie);
- adeverinte de elev sau student eliberate in luna curenta sau in luna anterioara depunerii cererii pentru acordarea ajutorului social; in adeverinta de elev sau student se va mentiona daca beneficiaza de bursa, tipul si cuantumul acesteia;
- hotarârea de incredintare, adoptie si orice hotarâre privind obligatia legala de intretinere (copie legalizata);
- adeverinte din care sa rezulte ultimul venit brut si net (salarii, sporuri, premii si orice alte drepturi banesti sau in natura) realizate de persoanele incadrate in munca;
- adeverinta de salariul net, din luna curenta, dupa caz, din luna anterioara depunerii cererii, eliberata de Inspectoratul de Stat Teritorial pentru Handicapati, pentru persoana care are in ingrijire permanenta o persoana handicapata;
- taloanele sau adeverinte de pensie, de ajutor social in conditiile legii pensiilor si asigurarilor sociale, precum si pentru alte indemnizatii si sporuri, din ultima luna platita; se iau in calculul veniturilor si pensiile suplimentare;
- adeverinte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte veniturile realizate de membrii familiei, din surse proprii sau din prestarea unor activitati autorizate in conditiile prevazute de lege, eliberate cu cel mult doua saptamâni inaintea prezentarii acestora la primar;
- alte acte privind veniturile realizate.

Familiile cu venituri mici beneficiaza pe perioada iernii de ajutoare pentru incalzire, daca nu cistiga mai mult de 615 lei/luna/persoana.
Ajutorul pentru încalzirea locuintei se acorda familiilor, respectiv persoanelor singure, numai pentru locuinta de domiciliu sau, dupa caz, de resedinta a acestora.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.