avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exista functia de agent constatator al contraventiei?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exista functia de agent constatator al contraventiei?

In Romania, exista functia de Agent Constator?
Am fost amendat iar in PV de constatare a contraventiei, agentul constatator a mentionat ca el are functia de agent constatator.
Eu stiu ca lipsa mentiunii din PV a calitatii agentului atrage nulitatea (chiar din oficiu) a procesului verbal.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gyoni8 , utilizator 15:55, 5 Martie 2012
Da, asa este. In conformitate cu prevederile art. 17 din OG 2/2001 lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Agentul constatator ar trebui sa scrie ce este: agent de politie, inspector, comisar garda financiara etc.
Ok, la mine agentul constatator a mentionat ca este angajat CNADR in functie de agent constatator ...
E nul sau nu procesul verbal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa semnaturii agentului constatator de pe procesul verbal de contraventie tikva tikva In cazul cand lipseste semnatura agentului constatator de pe Procesul verbal de constatare a contraventiei conform art.17 din O.G. nr.2/2001 privind regimul ... (vezi toată discuția)
Este nul pv lipsind cnp? primaria a aplicat amenda pt constructie ... aidu aidu Este nul PV lipsind CNP? Primaria a aplicat amenda pt constructie fara autorizatie, insa a omis CNP contravenientului. Este automat sanctionat cu nulitatea? (vezi toată discuția)
Procesul verbal TurcuOvi TurcuOvi In ce conditii se declara un proces verbal ca fiind nul? (vezi toată discuția)