Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

In urma unui control de itm m-au intrebat dc avem contract cu persoana care transmite revisalul catre itm pt ca acea persoana tb sa fie in evidenta lor.Mi-au spus ca administratorul poate delega un anagajat al firmei dc nu exista un contract cu o persoana anume.Ma puteti ajuta va rog pt ca nu am inteles f bine ce anume vor?
1. Daca persoana desemnata de angajator pentru a completa si transmite revisal-ul este angajata acestuia, in acest sens trebuie doar o decizie de numire a acesteia din partea angajatorului.

2. Daca persoana desemnata de angajator pentru a completa si transmite revisal-ul nu este salariata acestuia, atunci trebuie incheiat un contract de prestari servicii cu aceasta in calitate de prestator de servicii. Astfel , potrivit Ordinului nr.1918/2011 :

10. In vederea inregistrarii prestatorilor de servicii la inspectoratele teritoriale de munca, angajatorii au obligatia de a informa in scris inspectoratele teritoriale de munca despre incheierea contractului cu prestatorul cu care a contractat serviciul de completare si transmitere a registrului. Informarea inspectoratului teritorial de munca se va efectua in termen de 3 zile lucratoare de la data incheierii contractului de prestari de servicii.

11. Informarea la care s-a facut referire la pct. 10 va consta intr-o adresa intocmita de angajator, care va cuprinde: denumirea prestatorului de servicii, certificatul de inregistrare al prestatorului, eliberat de registrul comertului, sau dovada inregistrarii fiscale la organele competente, precum si data de la care s-a contractat serviciul de completare si transmitere a registrului.