Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Pot sa recuperez contributiile platite in strainatate?
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Pot sa recuperez contributiile platite in strainatate?

Buna ziua,
Pe scurt: am lucrat in strainatate si angajatorul a platit statului italian diferite taxe, gen asigurare medicala si pensie. Nu prea mi s-a explicat mare lucru, am primit doar niste foi. Un coleg mi-a spus ca ar fi variante sa recuperez acei bani ?!? Sau cum as putea beneficia de acei bani, in viitor daca ma voi pensiona. Multumesc

Costelblidaru a scris:

Pot recupera contribuie plătite în Italia

Ceea ce am scris in raspunsul precedent este valabil si pentru Dvs.

Toate cele bune!
Buna seara! Pot să recuperez contribuțiile plătite în Italia?
Buna ziua,
Pe 10 februarie 2022 ies la pensie pentru limita de varsta in Romania. Pot sa cer si pensie din Italia, tinand cont ca am lucrat acolo 10 ani, iar in Romania am in total 31 de ani, 6 luni si 25 de zile. Daca da, cum trebuie sa procedez? Multumesc!
Cum pot recupera contribuția
Cum pot recupera taxele plătite din Italia am lucrat 3 Ani cu Contract
Constantin cotiga, utilizator