Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat

buna ziua, sant pf si mi-a cerut un prieten sa inchei un contract de comodat pentru a-si infinta sediul de firma la adrersa mea.daca exista vreun risc pentru mine si pe ce periada ar trebui sa inchei acest contract si cum, prin notariat, sau nu? va multumesc
radaiar
Dumneavoastra veti putea instraina bunul imobil , intrucat dvs , in calitate de titular al dreptului de proprietate , aveti , implicit si dreptul de dispozitie juridica.
In schimb , contractul de comodat este opozabil tertilor , acestia trebuind sa l respecte.
Se poate insera in contractul de comodat o clauza contractuala conform careia acesta inceteaza daca se dispune vanzarea bunului.
daca cineva din familia mea doreste sa isi deschida o societate , tot la aceasta adresa , mai poate, pot exista doua firme diferite cu doi patroni sa zic asa diferiti?
multuimesc
radaiar a scris:

daca cineva din familia mea doreste sa isi deschida o societate , tot la aceasta adresa , mai poate, pot exista doua firme diferite cu doi patroni sa zic asa diferiti?
multuimesc

Potrivit art. 17 alin. 2 - din legea nr. 31 / 1990
"...La acelasi sediu vor putea functiona mai multe societati, daca este indeplinita cel putin una dintre urmatoarele conditii:
a) imobilul, prin structura lui, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite;..."

spatiile trebuiesc cumva individualizate daca sunt mai multe societati, numite corp A,B,

radaiar, poti instraina apartamentul fara probleme, in principiu actele casei (copie) iti trebuiesc la registru Com, pt sediu social si la finante pentru ctr. de comodat sau inchiriere dar trebuie sa te prezinti personal
alina_blues90 a scris:

spatiile trebuiesc cumva individualizate daca sunt mai multe societati, numite corp A,B,

radaiar, poti instraina apartamentul fara probleme, in principiu actele casei (copie) iti trebuiesc la registru Com, pt sediu social si la finante pentru ctr. de comodat sau inchiriere dar trebuie sa te prezinti personal

Sa se prezinte personal la registru ?#-o si care ar fi motivul?

In ceea ce priveste sediul social pt mai multe societati, te sfatuiesc sa faci comodatul pe o singura camera si nu pe tot imobilul, specificand in contract camera 1 sau 2, oricum contractul de vanzare-cumparare specifica din cate camere este compus imobilul.

Referitor la actele cate ti-au fost solicitate (copie CI, contract de vanzare-cumparare), acestea sunt necesare la registrul comertului (mai putin copie dp CI - asta e un exces de zel), nu trebuie sa-ti faci probleme. Prezenta ta la registru este inutila.

Pe viitor poti vinde acest imobil fara probleme, desi exista acest contract de comodat.

Denisa Stanca, Avocat