Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Firma cu pierdere trei ani consecutiv.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Firma cu pierdere trei ani consecutiv.

Conform OUG nr.217 din 29 decembrie 1999, Contribuabilii care pe o perioada de 3 ani consecutivi au realizat numai pierderi intra automat în obiectivul de control al organului fiscal pentru constatarea cauzelor care au dus la nerealizarea de profit.
Bun, intra in obiectivul de control si, prin urmare, se realizeaza un control. Care sunt masurile pe care le poate dispune organul fiscal la terminarea activitatii de control?
Mai precis, care sunt motivele care ar determina dispunerea anumitor masuri si care ar fi acele masuri? Multumesc.
nu cred ca a existat un romania un asemenea control, pe aceasta tema.
OUG 217/1999 a modificat OG 70/1994 care a fost abrogata de L 414/2002, iar aceasta la randul sau a fost abrogata de L 571/2003 Codul Fiscal. In concluzie reorientati-va cercetarea....
Sa inteleg ca acea prevedere nu mai exista, fiind abrogata de noul Cod fiscal? De fapt, cred ca ar fi normal sa nu mai existe, in conditiile in care "la toti ne e greu" in ziua de azi :)
Dar ce mai e normal? Vom vedea... Multumesc.