Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general furnizori prescrisi. ce fac cu ei?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

furnizori prescrisi. ce fac cu ei?

Buna ziua!
Am furnizori prescrisi si neplatiti in valoare de 8900 lei din anul 2005. As dori sa-i trec pe venituri. De la unele persoane am inteles ca doar dupa ce am o hotarare judecatoreasca definitiva ii pot trece pe venituri. Este adevarat?
De ce acte am nevoie pentru a-i trece la venituri?
Va multumesc!
Furnizorii respectivi nu v-au somat sa faceti platile?Eu nu m-as risca sa fac asta.Daca va treziti ca va dau in judecata dupa ceva timp?Mai bine luati legatura cu acestia si incercati sa faceti plata.Si eu am furnizori restanti insa la fiecare bilant trimit extrase de cont pentru confirmare de sold si acestia imi raspund.
Pai nu mi-au trimis nicio somatie. Cu multi dintre ei nu am mai avut relatii comerciale si de 2 ani. Oricum, datoriile sunt prescrise.
Exact! Nu ati primit de la acestia extrase de cont pentru confirmarea soldurilor cu ocazia inventariereii? Sau notificari? Somatii de plata?
Este un risc pe care vi-l asumati daca treceti aceste sume pe venituri si va treziti dupa un timp cu o Hotarare judecatoreasca .
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
e si risc sa se trezeasca cu un control fiscal si sa treaca ei (controlorii) furnizorii neplatiti de 3 ani la venituri si sa calculeze si impozit profit si "accesorii" aferente:stunned:

"În perioada 01.04.2003-31.12.2004 societatea a evidenţiat în contabilitate, în contul 401.02 „Furnizori externi” obligaţii aferente unor achiziţii efectuate în perioada 1999-2001.Având în vedere că datoriile catre respectivii furnizori erau mai vechi de trei ani iar agentul economic nu luat nici o măsură pentru stingerea acestora, organele de control au considerat că sunt aplicabile prevederile Decretului nr.167/1958. Prin urmare, pentru furnizorii prescrişi, organul de control a procedat la reclacularea impozitului pe profit considerând respectivele sume venituri neînregistrate în conformitate cu prevederile art.7 alin.1 din Legea nr.414/2002 şi ale art.19 alin.1 din Legea nr.571/2003 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare."

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator