avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general furnizori prescrisi. ce fac cu ei?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

furnizori prescrisi. ce fac cu ei?

Buna ziua!
Am furnizori prescrisi si neplatiti in valoare de 8900 lei din anul 2005. As dori sa-i trec pe venituri. De la unele persoane am inteles ca doar dupa ce am o hotarare judecatoreasca definitiva ii pot trece pe venituri. Este adevarat?
De ce acte am nevoie pentru a-i trece la venituri?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 22:03, 19 Iulie 2011
Furnizorii respectivi nu v-au somat sa faceti platile?Eu nu m-as risca sa fac asta.Daca va treziti ca va dau in judecata dupa ceva timp?Mai bine luati legatura cu acestia si incercati sa faceti plata.Si eu am furnizori restanti insa la fiecare bilant trimit extrase de cont pentru confirmare de sold si acestia imi raspund.
Pai nu mi-au trimis nicio somatie. Cu multi dintre ei nu am mai avut relatii comerciale si de 2 ani. Oricum, datoriile sunt prescrise.
Exact! Nu ati primit de la acestia extrase de cont pentru confirmarea soldurilor cu ocazia inventariereii? Sau notificari? Somatii de plata?
Este un risc pe care vi-l asumati daca treceti aceste sume pe venituri si va treziti dupa un timp cu o Hotarare judecatoreasca .
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
e si risc sa se trezeasca cu un control fiscal si sa treaca ei (controlorii) furnizorii neplatiti de 3 ani la venituri si sa calculeze si impozit profit si "accesorii" aferente:stunned:

"În perioada 01.04.2003-31.12.2004 societatea a evidenţiat în contabilitate, în contul 401.02 „Furnizori externi” obligaţii aferente unor achiziţii efectuate în perioada 1999-2001.Având în vedere că datoriile catre respectivii furnizori erau mai vechi de trei ani iar agentul economic nu luat nici o măsură pentru stingerea acestora, organele de control au considerat că sunt aplicabile prevederile Decretului nr.167/1958. Prin urmare, pentru furnizorii prescrişi, organul de control a procedat la reclacularea impozitului pe profit considerând respectivele sume venituri neînregistrate în conformitate cu prevederile art.7 alin.1 din Legea nr.414/2002 şi ale art.19 alin.1 din Legea nr.571/2003 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare."

[ link extern ]

Ultima modificare: Marți, 19 Iulie 2011
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registre contabile ptr firma obligatorii CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 un expert contabil mi-a spus ca urm. documente sunt obligatorii, firma ocupandu-se de prestaii servicii si nu bunuri: registru evidenta fiscala registru ... (vezi toată discuția)
Furnizori neachitati barta_andras barta_andras Buna ziua, sunt contabil de putina vreme la un SC si uitandu-ma peste balanta am gasit cativa furnizori neachitati din 2012-2013. In realitate datoriile catre ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila facturi emise prescrise contasim contasim Cum inregistrez dpv contabil niste facturi emise in 2007, avand in vedere ca sumele s-au prescris, si nu le voi mai incasa niciodata...., deci raman cu ele in ... (vezi toată discuția)