avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare co neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare co neefectuat

O salariata care revine din cic anul acesta mai poate cere banii pe concediul neefectuat din anii 2007 si 2008.
care este art care reglementeaza acest aspect...
multumesc anticipat pentru raspunsuri?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:21, 3 Noiembrie 2011
nu mai poate cere banii din anii 2007 si 2008, pentru ca dvs. inainte de a intra in CIC, trebuia sa-i dati banii pe concediu la momentul respectiv pe perioada lucrata, pana a-i suspenda contractul de munca. Trebuie sa va intelegeti pe cale amiabila.
corina.trandafir a scris:

O salariata care revine din cic anul acesta mai poate cere banii pe concediul neefectuat din anii 2007 si 2008.
care este art care reglementeaza acest aspect...
multumesc anticipat pentru raspunsuri?



Conform art 146 (4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Depinde si de ce aveti prevazut in CCM referitor la concediul de odihna, la efectuarea acestuia, nu la compensarea in bani.

La noi in firma CCM prevede:
"(1) Salariaţii care au fost în incapacitate temporară de muncă întregul an calendaristic, precum şi salariatele care au fost în concediu plătit pentru sarcină şi lehuzie şi în continuare pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani precum şi salariatele care au fost în concediu plătit pentru îngrijirea copilului handicapat, nu au dreptul la concediu de odihnă pe acel an ;
(2) În cazul în care perioadele prevăzute la alineatul precedent au fost de 12 luni sau mai mari şi s-au întins pe 2 sau mai mulţi ani calendaristici consecutivi, salariaţii au dreptul la un singur concediu de odihnă, acordat în anul reînceperii activităţii, în măsura în care nu a fost efectuat în anul în care au intervenit situaţiile respective ;
"
corina.trandafir a scris:

O salariata care revine din cic anul acesta mai poate cere banii pe concediul neefectuat din anii 2007 si 2008.
care este art care reglementeaza acest aspect...
multumesc anticipat pentru raspunsuri?


CO neefectuat nu se compenseaza in bani decat la incetarea CIM. in situatia in care angajatul in lucreaza la societate il programati in CO in acest an si pentru anii 2007-2008.
De solicitat il poate solicita , insa in cazul unui refuz nu prea mai are ce sa faca ... dreptul la o eventuala actiune in instanta este prescris.

Alte discuții în legătură

Concediu odihna basic basic Conf. Codului muncii toti angajatii trebuie sa-si ia concediul de odihna. Intrebare: Un angajat nu vrea concediul de odihna, poate sa refuze? Cum poate ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna neacordat codulmuncii codulmuncii Buna ziua. Sunt in conflict cu angajatorul deoarece nu vrea sa-mi plateasca concediile neefectuate din vina sa. Ce trebuie sa fac mai departe? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna ruksandra ruksandra Am lucrat ca și lucrător comercial din august 2017 pana în octombrie 2018. Eu pe anul 2017 nu am avut nici o zi de concediu, iar pe anul 2018 am avut 12 ... (vezi toată discuția)