avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... c medical dupa cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

c medical dupa cic

Buna ziua,

Am o angajata care s-a reintors din cic in ianuarie iar acum in martie are medical.
Care v-a fi baza de calcul al concediului medical?
Trebuie sa-i cer adeverinta de la primarie cu veniturile obtinute in cic la care adaug feb + ian partial.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:34, 9 Martie 2012
- este corect ceea ce a-ti scris pt. calculul concediului medical
- pt. confirmare cititi urm. articole din OUG 158/2005
ART. 68
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
#M4
ART. 69
(1) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor art. 68, se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 12 alin. (2) şi (4), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv indemnizaţia pentru creşterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
b) indemnizaţiile de asigurări sociale de care au beneficiat asiguraţii, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
c) salariul de bază minim brut pe ţară, din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute la art. 12 alin. (4) lit. b) şi c).
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2012
hdana, utilizator
multumesc.
ce trebuie sa faca salariata care revine din CIC si imediat, a doua zi vrea sa-si ia concediu medical? ii trebuie act aditional de revenire si apoi, de a doua zi conc medical?
Face cerere de revenire din CCC .. in baza acestei cereri se va emite de catre angajator decizia de incetare a suspendarii c.i.m. si de reluare a acivitatii .. dupa care in urmatoarea zi poate sa intre in concediu medical.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu medical muc muc am fost in concediu pentru crestere copil de la 1 septembrie 2008 pana la 1 septembrie 2011. am lucrat luna septembrie 2011, iar in luna octombrie 2011 am fost ... (vezi toată discuția)
Concedii medicale cod 14 simona201268 simona201268 Am urmatoarea situatie:O persoana a revenit din concediu ingrijire copil cu data de 03.01.2012, iar din data de 04.01.2012 a intrat in concediu medical cod 14, ... (vezi toată discuția)
Baza calcul concediu medical Cislariu_Gica Cislariu_Gica Buna ziua Indemnizatia de concediu medical poate sa faca parte din baza de calcul pentru un concediu medical acordat in urmatoarele 6 luni? Daca da, este ... (vezi toată discuția)