Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare permis dupa condamnare cu suspendare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare permis dupa condamnare cu suspendare

DACA AM AVUT CODDAMNARE CU SUSPENDARE DE TREIN LUNI SI DOI ANI DE INCERCARE PENTRU CONDUCERE CU ALCOLEMIE DE 1,25LA SUTA ,IN SENTINTA NU SA SPECIFICAT ANULAREA PERMISULUI , PERMISUL NU MIA FOST RETINUT, IN MOMENTUL CIND AM FOST OPRIT IN TRAFIC ,IN 2011 06AM INPLINIT UN AN DE LA COMUNICARE SENTINTEI , EU POSED PERMISUL IN MOMNTUL DE FATA DAR NU CIRCUL ,AR PUTEA FI CONSIDERATA INFRACTIUNE DACA ASI FI PRINS IN TRAFIC , SPECIFIC CA NU MI/SA COMUNICAT NICI O DATA SA PREDAU PRMISUL SI NICI IN SENTINTA NU SA SPECIFICAT CA MIAR FI ANULAT PERMISUL ,ASI PUTEA RAMINE CU PRMISUL IN COTINUA FARA SA MISE ANULEZA , VA MULTUMESC !
Art. 114 din OUG 195/2002 stabileste ca anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:(...)b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3);”
Anularea permisului de conducere, potrivit Regulamentului de aplicare a Ordonantei, se dispune de seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost constata fapta, in baza hotararii judecatoresti ramasa definitiva, dispusa de o instanta din Romania,
Masura anularii permisului de conducere se comunica, in termen de cel mult 5 zile lucratoare, titularului permisului de conducere, la domiciliul acestuia.
Este clar ca la acest moment permisul dvs. de conducere este anulat iar daca sunteti identificat in trafic riscati o noua condamnare.
Cu toate acestea, daca spuneti ca a trecut un an de la data condamnarii, este bine sa mergeti la politie sa cereti lamuriri. Este putin probabil ca politiei ”sa-i scape un asemenea amanunt”.
ContSters53919, utilizator