Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit/profit indexat cu rata infaltiei?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit/profit indexat cu rata infaltiei?

As vrea sa stiu daca, incepand din 2012, se va plati impozit pe profit la nivelul celui aferent trim4/2011 indexat cu rata inflatiei...Exista o lege in acest sens a carei aplicare a fost amanata anul trecut. Este valabila incepand cu acest an? Multumesc
Începând cu data de 1 ianuarie 2013, se poate opta pentru declararea şi plata impozitului pe profit anual, cu plăţi anticipate, efectuate trimestrial (o pătrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele preţurilor de consum). In prezent, aceasta modalitae de stabilire a platilor anticipate se aplica numai societatilor bancare.
Multumesc pt. raspuns. Este o veste buna!:thumbup: