Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Un beneficiar de pensie anticipata poate avea salariu?!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Un beneficiar de pensie anticipata poate avea salariu?!

o persoana aflata in pensie anticipata(a incasat salarii compensatorii)poate ocupa o functie de conducere remunerata?
cu stima,cristi.
Beneficiarii unei pensii anticipate sau a unei pensii anticipate partiale nu se regasesc in categoria persoanelor care pot cumula pensia cu salariul.

Se poate cumula pensia cu salariul in situatiile urmatoare:
1. pensionarii respectivi realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

2. pensionarii respectivi sunt cadre militare trecute in rezerva, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare ale caror raporturi de serviciu au incetat, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, care beneficiaza de ajutoare lunare ce se asigura din bugetul de stat, in conditiile legii.

www.avocatnet.ro/content/art...

Din articol rezulta ca,, exista, totusi, cateva situatii in care pensia anticipata sau anticipata partiala se poate cumula cu alte venituri",
Mai rezulta ca nu poate fi vizat cumulul pensiei cu drepturile banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, intrucat potrivit art. 5 pct. IV lit a) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, de acestea nu poate beneficia o persoana decat pana la indeplinirea conditiilor de pensionare (oricare ar fi aceasta - de limita de varsta, de invaliditate, anticipata sau anticipata partiala).
Dar ca situatiile de la pct.1 si pct.2 sunt situatii valide pentru solutia cumulului pensiei cu salariul.