Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... exercitare profesie in alt stat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

exercitare profesie in alt stat

Aveti idee daca unui cetatean al altui stat european, absolvent al fac. de drept in tara lui, intrat/admis in Barou Bucuresti, dupa definitivare i se recunoaste in statul de origine decizia obtinuta aici si poate profesa acolo? Cam care ar fi procedura? Ce formalitati ar trebui indeplinite?
Statutul propesiei de avocat:
(1)In exercitarea profesiei avocatul este independent si se supune numai legii, statutului profesiei si codului deontologic.
(2)Profesia de avocat se exercita numai de avocatii inscrisi in Tabloul avocatilor intocmit de baroul din care fac parte.
(3)Un avocat nu poate fi inscris decat intr-un singur barou si nu-si poate exercita concomitent activitatea in doua sau mai multe forme de exercitare a profesiei.
(4)Este interzisa, sub sanctiunile prevazute de lege, exercitarea oricarei activitati specifice profesiei de avocat de catre o persoana fizica ce nu are calitatea de avocat inscris intr-un barou si pe Tabloul avocatilor sau de catre o alta persoana juridica cu exceptia societatii civile profesionala de avocati cu raspundere limitata.

Intr-o tara din U.E sau non U.E trebuie sa va echivalati studiile de drept si sa va documentati despre Statutul profesiei de avocat din tara respectiva.

Din cate imi aduc aminte si fara sa ma mai intorc la lege, la examenul de admitere in barou in Romania poate participa un cetatean roman, absolvent de drept in Romania.
Dupa obtinerea statutului de avocat definitiv exista posibilitatea ca, in statele membre UE, la cerere si dupa indeplinirea unor formalitati procedurale (daca stiu corect, in unele state e vorba de o testare care sa certifice detinerea de cunostinte despre sistemul de drept din tara respectiva), avocatul roman se poate inscrie pe tabelul avocatilor straini din tara respectiva. In Romania de asemenea e posibil acest lucru. Va recomand sa cititi legea si sa intrebati direct la barou.