Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare persoana cu handicap

la ce varsta poate iesi la pensie o persoana cu handicap?e vorba de o femeie de 52 ani cu surditate profunda ,cu vechime in campul muncii.
Conform legii pensiilor, persoanele cu handicap accentuat se pot pensiona la limita de varsta cu 10 ani daca au realizat cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare si handicapul este preexistent.

Are certificat de incadrare in grad de handicap?
Legea 263/2010

Art. 58
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
a) cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;
c) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap mediu, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, stagiul complet de cotizare.

Precizati:

-In care grad se incadreaza
-Luna si anul nasterii
-Stagiul de cotizare realizat in conditile de handicap prexistent calitatii de asigurat
Dupa grilele medicale se incadreaza la handicap accentuat, dar ma pot insela
Trebuie sa precizati si data ivirii handicapului, o gasiti in certificatul de incadrare in grad de handicap, precum si data primei angajari. Deocamdata nu stim daca este vorba despre handicap preexistent calitatii de asigurat.