Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Determinarea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Determinarea varstei de pensionare

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: conform calcului de determinare varsta de pensionare pentru femei, eu pot iesi la pensie in luna septembrie 2012, cand implinesc varsta de 59 ani si 5 luni. Varsta minima de cotizare in acel moment trebuie sa fie de 28 ani si 10 luni, dar eu voi avea cotizati efectiv 26 ani 5 luni si 28 zile, din care 10 ani si 6 luni in grupa II de munca. Deasemea am absolvit si o institutie de invatamant superior de trei ani de zile, care am inteles ca se ia in calcul la stagiul de cotizare. Intrebarea mea este:
1. daca ies la pensie conform graficului (la limita de varsta-septembrie 2012) voi fi penalizata pentru stadiu de cotizare incomplet ?
2. pot sa ies mai devreme, dar voi fi penalizata pentru varsta incompleta ?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc.