Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie produse agricole de la producatori agricoli ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie produse agricole de la producatori agricoli din spatiu comunitar (Ungaria)

Buna ziua. Sunt PFA din Romania, neinregistrata in scopuri de TVA, comercializez fructe legume.
Intrebare:
1.Pot cumpara produse agricole de la producatori agricoli din Ungaria in scopul de a le comercializa? Ce trebuie sa fac pentru asta?
2.Dar de la comercianti persoane juridice din Ungaria? Trebuie sa ma inregistrez undeva?
Multumesc.
1. da, folosind un borderou de achizitii, exista model in OMFP nr. 1040/2004

2. pentru achizitii ce nu depasesc plafonul de 10.000 euro, nu trebuie sa indepliniti nicio formalitate. dupa depasirea acestui plafon trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare, sa va inscriti in ROI, sa platiti tva in romania si sa depuneti decl. 390 vies.