Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta

Mama mea a iesit cu pensie anticipata la data de 10.06.2011, dupa o vechime de 36 de ani, la varsta de 55 ani si 3 luni. Cand ar trebui sa iasa cu pensie de drept ,si daca se m ai mareste pensia pe care o are acuma (adica ,suma de 495 ron, reprezentand pensia anticipata) ?
Va multumesc anticipat.
A ti avut dreptate cu toate datele de m ai sus, toate sunt exacte. Inca o intrebare ; in cazul in care pensia actuala este de 495 ron, sa inteleg ca este o greseala? Si ce as putea face in acest caz?
Oricum, va multumesc pentru amabilitatea de a mi raspunde, au fost unele lucruri care nu au fost clare pentru mama mea, referitor la ce scria in decizie, adica, nu intelegea ce reprezenta acea penalizare de 13,5%.
1. Procentul de diminuare (nu de penalizare) a pensiei pentru cele 18 luni de anticipare s-a calculat astfel: 18 luni de anticipare x 0,75 procente = 13,5%.

2. Cand va trece la pensie de limita de varsta nu se mai retine aceasta diminuare.

3. - Suma de 495 nu este pensia bruta ci pensia neta, dupa ce s-a scazut 5,5% contributia pentru sanatate.

- Uitati-va bine pe cuponul de pensie:
a) la Total drepturi este trecuta pensia neta (cat ia in mana)
b) la Pensie este trecuta pensia bruta (0,78141 x 732,8 = 573 lei, din care se scade 13,5% si ramane suma de 496 lei).
c) la CASS este trecuta suma retinuta pentru sanatate, de 5,5% = 27 lei.

- b - c = a adica 496 -27 = 469 lei (atat trebuia sa ia in mana).

- Daca pe cuponul de pensie sunt alte sume inseamna ca ori este gresit calculata pensia ori dvs. ati citit gresit din decizie anumite date ori pe cuponul de pensie sunt si alte retineri.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Pana la 740 de lei nu se retine CASS.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar pe talonul de pensie nu apare nici o retinere, nici la impozit,nici la CASS, si ,nu apare nici brutul. Scrie doar total drepturi ,insemnand 495 ron. Se poate sa fie o greseala. De pe decizie am scris absolut tot ce mi ati cerut.
Pensia nediminuata este:0,78141x732,8=573 lei
Pensia diminuata ar trebui sa fie 496 de lei
Iata calculele:
0,78141x13,5%=0,10549
0,78141-0,10549=0,67592
0,67592x732,8=496 lei
Sau 573x13,5%=77 lei
573-77=496 lei
Nu stiu de unde apare o diferenta de 1 leu
La pensiile de pana la 740 de lei nu retine CASS

Cat este punctajul mediu anual de pe cuponul de pensie ?