Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune pentru radierea unui autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune pentru radierea unui autoturism

Buna seara!
Am o problema pe care, in acest moment, nu vad cum sa o rezolv. Concret, am vandut in luna mai 2008 un autoturism, am incheiat contract de v-c si nici pana in acest moment nu am reusit sa radiez masina de pe numele meu, nici sa o scot din evidentele d ela impozite si taxe, motivul fiind acela ca noul proprietar tergiverseaza acest lucru. De la politie mi s-a spus ca numai pe calea justitiei imi pot rezolva aceasta problema.
Care este obiectul actiunii, ca aici m-am impotmolit? Multumesc mult pentru ajutor si astept un mesaj!
Buna.Am vandut un autoturism si in baza contractului de vanzare-cumparare l-am radiat de la Directia Impozite si Taxe.Insa cumparatorul refuza sa inmatriculeze autoturismul.As dori sa deschid o actiune in instanta pt a obtine o hotarare judecatoreasca cu ajutorul careia sa pot radia autoturismul si de la DRPCIV.As vrea sa stiu cat timp ar putea dura pana obtin hotararea si cat m-ar costa.Multumesc.
Bodybuilder, utilizator