Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amenda plati cash peste plafon
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amenda plati cash peste plafon

Buna ziua! Imi puteti spune care este amenda pentru plata cash a unei facturi de 8.500 RON? S-au facut 2 plati cash: una de 4.000 RON si una de 4.500 RON, depasindu-se astfel plafonul de plata cash de 5000 RON/factura. Multumesc anticipat!
Ordonanta Guvernului nr. 15/1996
art 5 (2).c) plati catre persoane juridice în limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise în limita unui plafon zilnic în suma de
5.000lei. Sunt interzise platile fragmentate în numerar catre furnizorii de bunuri si
servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei. Se admit plati catre
o singura persoana juridica în limita unui plafon zilnic în numerar în suma de 10.000
lei, în cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si
functioneaza în baza legislatiei în vigoare. Sunt interzise platile fragmentate în numerar catre
astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 10.000 lei.

Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4 şi ale art. 6 alin. 1, după caz,
constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5000 lei la 10.000
lei.

Multumesc pt raspuns