Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Tert sustinator financiar
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Tert sustinator financiar

Avand in vedere Ordinul 509/14.11.2011 privind formularea criteriilor de calificare si selectie, Anexa nr. 2, sustinerea situatiei economice si financiare, conform art. 186 din OUG 34/2006, privind cifra de afaceri care poate fi indeplinita ori de ofertantul individual ori de tertul sustinator.

Aveti idee daca tertul sustinator privind cifra de afaceri poate sa sustina o societate beneficiind de 50% reducere conform prevederilor Legii 346/2004?

Multumesc!
De reducerea de 50% beneficiaza ofertantul, daca este IMM. Tertul sustinator trebuie sa indeplineasca cifra ofertantului de 50%, indiferent daca tertul este IMM sau nu.

Vedeti si in punctele de vedere ANRMAP.