avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Corectare facturi eronate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Corectare facturi eronate

In anul 2009 am emise facturi de prestatii servicii catre un punct de lucru al unei societati(cu tva) desi punctul de lucru nu era platitor de tva.
In 2012 mi se cere sa stornez aceste facturi si sa le emit pe codul fiscal corect!

Ce trebuie sa fac si cum, avand in vedere ca facturile corecte le emit in 2012?
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 17:26, 14 Martie 2012
Corectarea informatiilor inscrise in mod eronat in factura se face in conformitate cu dispozitiile art. 159 Cod fiscal.
Este corect sa stornati aceste facturi. Se storneaza integral factura emisa gresit si se emite alta care are inscris pretul corect. Corectarea erorilor contabile se face conform pct. 63 din anexa nr. 1 la O.M.F.P. nr. 3055 din 2009.


punctul de lucru are cod fiscal numai pentru declararea impozitului pe salarii, avand mai mult de 5 salariati.
stornati factura cu tva 19% si refacturati cu aceeasi cota, respectand prevederile art. 134^2, alin 3 din codul fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplatitor tva emite facturi cu tva. DinuCristina DinuCristina Buna ziua Va rog respectuos sa ma ajutati in urmatoarea problema extrem de complicata . Ce trebuie facut pentru a indrepta greselile facute la o ... (vezi toată discuția)
Facturare diferenta de tva lauravaleria lauravaleria Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine in lamurirea unei probleme: in luna iunie 2010 am primit ultima factura de leasing pt un autovehicul; factura ... (vezi toată discuția)
Cod fiscal tzuku51 tzuku51 Referitor Art.159-Corectarea documentelor,al.3:\\"Pe facturile (de corectie)emise se va face mentiunea ca sunt emise dupa control si se vor inscrie intr-o ... (vezi toată discuția)