Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata debit din contul altei firme
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata debit din contul altei firme

Buna ziua,

Revin cu o alta intrebare :D Ce ar trebui sa fac in situatia in care se efectueaza o plata catre un furnizor din contul altei firme? Sa fac un contract de imprumut intre cele 2 firme care au acelasi administrator si director general? Va multumesc anticipat!
Nu puteti incheia contracte de imprumut intre doua societati, intrucat niciuna dintre acestea nu are calitatea de IFN
Puteti insa incheia contracte de imprumut (creditare) intre societate si o persoana fizica (aceasta putand fi administratorul societati, asociatul societatii sau o persoana terta), in calitate de imprumutator.
Sau, daca aveti toate elementele, puteti incheia un contract de cesiune de creanta in care societatea platitoare este cesionar, societatea pentru care se plateste este debitor cedat iar societatea care incaseaza este cedent
juridic dana, utilizator
Am inteles, va multumesc frumos pentru raspuns. O zi buna!
Daca sunt societati afiliate (au aceiasi asociati), atunci se poate merge pe un imprumut intre firme, folosind contul 451