Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 2%
Discuție deschisă în Contabilitate în general

2%

Cine poate sa doneze cei 2%?
Numai persoanele fizice sau si juridice (firme, SRL)?
In principiu toti cei care depun declaratii privind impozitul pe venit . Deci recapituland SRL, SA, PFA, II si PF (prin D200).Dar atentie D230 este completata strict de salariati , PFA, II si PF prin D200.
Suma reprezinta 2% din impozitul anual pe veniturile din salarii prin formularul 230 si 2% din impozitul datorat pe venitul net anual impozabil, câştigul net anual impozabil din transferul titlurilor de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare, în cazul societăţilor închise, câştigul net anual din operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe bază de contract, şi orice alte operaţiuni de acest gen prin declaratia 200.
Termenul maxim pentru exprimarea optiunii este data de 25 mai 2012.
Societatile comerciale de genul SRL, SA pot acorda sponsorizari in limita a 3 la mie din cifra de afaceri dar nu mai mult de 20 din impozitul pe profit.
Deci SRLurile pot sa doneze 2% prin decl. 200 sau nu?
SRL-urile nu depun declaratia 200.