avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea picnicului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea picnicului

Definitii:
a) Activitatea de picnic - orice activitate de recreere desfăşurată pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale, de una sau mai multe persoane, care implica consumul de bauturi şi/sau alimente,şi aprinderea sau nu a focului;
b) Zone special amenajate - zonele din domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale dotate cu utilităţi şi facilităţi pentru desfăşurarea activităţilor de picnic, în care aprinderea focului este permisă;

c) Zone indicate - zonele din parcurile şi pădurile aflate în intravilanul oraşelor, indicate în planul de zonare al parcului, în care activităţile de picnic sunt permise cu excepţia aprinderii focului.

Art. 4 – Reglementări
(1) Desfăşurarea activităţilor de picinic este interzisă pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale,cu excepţia zonelor menţionate la art. 3, lit b), c);

Eu am inteles asa: cobor in fata blocului dupa o zi de munca, ma asez pe banca, mananc un biscuite sau un mar si conform acestei legi sunt pasibil de AMENDA.

..gresesc? #-o

..luand in considerare ca au fost in stare sa aduca o asemenea lege in fata alegatorilor.. am curajul sa intreb:
Ce se intampla daca fac foc pe propriul meu teren extravilan, beau, mananc si cant impreuna cu prietenii? ..sunt pasibil de amenda?
Cel mai recent răspuns: Boa , utilizator 15:42, 13 Aprilie 2012
Desfăşurarea activităţilor de picinic este interzisă pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale,cu excepţia zonelor menţionate la art. 3, lit b), c);
Pe domeniul privat al persoanelor fizice si juridice nu este interzis,numai in acele locuri prevazute de lege.
Din textul legii (www.avocatnet.ro/content/art... ):

activitate de picnic - orice activitate de recreere de afluenta publica, desfasurata in zone de afluenta publica consacrate pe domeniul public ori privat al statului si/sau al unitatilor administrativ-teritoriale de una ori mai multe persoane si care presupune consumul de bauturi si/sau alimente, precum si, dupa caz, aprinderea ori nu a focului;

zone de afluenta publica consacrate - zone in care publicul obisnuieste sa petreaca ocazional timpul liber, zone special amenajate pentru activitatile de picnic si zone indicate pentru activitatile de picnic organizate in acest scop de catre autoritatile administratiei publice locale;

Se considera "zone de afluenta publica consacrate" si zonele salbatice, care nu au nimic amenajat? Gen munte, delta, paduri, etc? Afecteaza aceste prevederi si pe cei fac drumetii prin astfel de zone? Nu ma refer la facut gratare, ci doar la baut sau mancat ceva, care sunt incluse in lege ca activitate de picnic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea picnicului se aplica si pe un teren agricol neutilizat? Utilizator_Viorel Utilizator_Viorel Buna ziua. Citeam legea 54/2012 si am o nelamurire. Art. 3, litera a) spune \"a) activitate de picnic - orice activitate de recreere de afluenţă publică, ... (vezi toată discuția)
Gratar la bloc in curte proprietate privata. buna ziua. va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! locuiesc ... Codrinvld Codrinvld Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! Locuiesc intr-un complex rezidential de blocuri insiruite, intr-un bloc parter+ 2 etaje. Apartamentele ... (vezi toată discuția)
Gratar la parterul blocului doctorATU doctorATU Locuiesc la et 1 al unui bloc cu 3 etaje dintr-un complex rezidential; apartamentul de la parter are gradina de 3X3 m2 in care vecinul si-a amplasat un gratar ... (vezi toată discuția)