Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am cumparat un autoturism nou in 2011 se poate recupera taxa auto va multumesc
Ptr auto noi luate 0 km din Romania ,nu se poate recupera taxa .Imi pare rau. Daca auto se inmatriculeaza macar o zi in UE si apoi este adus in Romania ca SH(si poate sa fie si cu o km),atunci se poate recupera taxa platita.
Eu am auzit ca se poate recupera taxa platita si pentru autoturism nou inscris in circulatie.
ART. 4
Obligaţia de plată a taxei intervine:
a) cu ocazia primei înmatriculări a unui autovehicul în România;

ART. 4
(1) Obligaţia de plată a taxei intervine:
a) cu ocazia înscrierii în evidenţele autorităţii competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de către primul proprietar din România şi atribuirea unui certificat de înmatriculare şi a numărului de înmatriculare;

Nici legea anterioara nici cea actuala nu face face distinctie daca masina este noua sau veche ori daca autov. este din RO sau provine dintr-o alta tara din UE. Ca atare, dupa parerea mea se poate recupera taxa.
multumesc am sa incerc
nicu100, utilizator