Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social - problema delicata. Solicit ajutor!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social - problema delicata. Solicit ajutor!

Buna ziua! Sunt pe cale de a infiinta o societate comerciala tip SRL si intampin o problema vis-a-vis de sediul social. Doresc ca viitoarea firma sa aiba sediul social in apartamentul unde locuiesc dar: apartamentul nu este intabulat , parintii sunt decedati iar eu si sora mea, mostenitorii apartamentului inca nu am dezbatut mostenirea. Ca si acte avem contractul de vanzare cumparare cu fostul ICRAL si certificatele de deces ale parintilor. In aceste conditii pot aduce la Registrul Comertului un contract de comodat intre mine si sora mea (ca viitori proprietari) si firma mea? Ce acte trebuie sa prezint? Mi se pare absurd sa nu pot infiinta o firma la mine acasa doar pt ca inca nu am dezbatut mostenirea. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc.
In aceste conditii pot aduce la Registrul Comertului un contract de comodat intre mine si sora mea (ca viitori proprietari) si firma mea?

Nu. Contractul trebuie semnat de proprietarii actuali, ceea ce in cazul de fata, este imposibil, fiind decedati.

Ce acte trebuie sa prezint?

Extras CF in care in care sa apareti dvs. si sora proprietari si contract de comodat incheiat intre proprietari si societatea in curs de infiintare.

Singura solutie ar fi sa dezbateti succesiunea si sa va intabulati, dar s-ar putea sa va coste mai mult decat infiintarea firmei.
Sau stabiliti sediul social in alta locatie.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Cred ca ai putea sa declari sediul social daca ai avea un certificat de calitate de mostenitor, asta nu presupune ca s-a dezbatut succesiunea, insa atesta calitatea de mostenitor atat a ta, cat si a sorei tale.
Nu stiu sa-ti spun exact cat te costa la notar, dar dureaza mai putin.
[ link extern ]
3. Dovezile privind sediul social / secundar se pot face, după caz, cu:
- contract de vânzare-cumpărare, intabulat*;
- contract de schimb, intabulat*;
- contract de închiriere: - înregistrat la Administraţia Finanţelor Publice, pentru cel încheiat între persoane fizice şi persoane juridice;
- neînregistrat la Administraţia Finanţelor Publice, pentru cel încheiat între persoane juridice.
- contract de subînchiriere;
- contract de concesiune, intabulat*;
- contract de leasing imobiliar;
- contract de comodat, în original, în formă autentică sau sub semnătură privată, însoţit de actul doveditor al proprietarului, intabulat*;
- contract de donaţie, în formă autentică, intabulat*;
- contract de uz;
- contract de uzufruct;
- extras de carte funciară, în termen de valabilitate la depunere - pentru oricare din actele prevăzute ca dovadă de sediu (inclusiv în cazul aportului la capitalul social la constituirea societăţii, pe numele asociatului care aportează);
- certificat de rol fiscal/rol agricol, în termen de valabilitate;
- certificat de moştenitor;
- act notarial de ieşire din indiviziune sau de delimitare a proprietăţii, intabulat*;
- hotărâre judecătorească definitivă privind proprietatea (intabulată*) sau folosinţa/uzufructul;
- hotărâre judecătorească definitivă de ieşire din indiviziune, intabulată*
- proces verbal de recepţie a construcţiei, intabulat*;
- act de adjudecare a imobilului vândut în cadrul executării silite;
- contract de asistenţă juridică privind stabilirea sediului social la sediul profesional al avocatului conform art. 3 alin. (1) lit. h) şi i) din Legea nr. 51/1995, cu modificările şi completările ulterioare.

Trebuie dezbatuta succesiunea, nu este suficient certificatul de calitate de mostenitor.
multumesc mult pentru raspunsuri. nu imi convin dar trebuie sa accept realitatea.
In practica se accepta la ORC si declaratii notariale de proprietate, adica mergi la notar si declari ca esti coproprietar extratabular al imobilului respectiv. Sa duci taote actele doveditoare (certificat de nastere, deces, contract vanzare-cumparare, etc). Dar e o problema, nu toti notarii autentifica asa ceva, va trebui sa te plimbi u pic. Si intreaba si la ORC despre situatia asta. Poti merge in audienta la judecator si sa-i prezinti actele. E posibil sa reusesti. Cunosc cazuri care au reusit. Nu cred ca te obliga sa astepti pana dezbati succesiunea. Ar fi aiurea! Mai ales ca imobilul chiar iti apartine pe jumatate.