Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediului medical in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediului medical in timpul sarcinii

buna seara,

am o intrebare legata de plata concediului medical pe perioada sarcinii:sunt insarcinata in 25 se saptamani,kucrez la program de 6 ore si as vrea sa imi iau medical;intrebarea este cat % se plateste si din ce?brut sau net?

multumesc,
Daca este c. medical pt. boala obisnuita,se plateste 75%din media zilnica a bazei de calcul,multiplicat cu nr. de zile lucratoare(care se platesc)de cm.in luna respectiva.
Baza de calcul se stabileste prin insumarea salariilor brute realizate in ultimile 6 luni anterioare cm,iar media zilnica a bazei de calcul prin raportarea bazei de calcul astfel stabilite la nr. de zile lucratoare din cele 6 luni.
ContSters136493, utilizator