Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributie sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributie sanatate

Buna ziua,
doresc sa va intreb daca un salariat angajat cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata , realizeaza venituri in alta institutie in calitate de colaborator ,trebuie sa - si plateasca fondul de sanatate de 5,5 % pentru anul 2011 in calitate de persoana fizica?

a doua intrebare este daca de la 1 iulie 2012 angajatorul este obligat sa-i retina si sa vireze fondul de sanatate pentru colaboratori mai sus precizati.
Pana la 1 iulie obligatiile de calcul, declarare si plata pentru CASS va revin dvs. ca urmare a realizarii veniturilor din activitatea PFA
Dupa 1 iulie, obligatiile se indeplinesc de platitorul de venit,insa atentie numai pentru veniturile cu regim de retinere la sursa a impozitului pe venit. Verificati daca venitul realizat de dvs. ca PFA se incadreaza potrivit OMFP 247/2012
Ma refeream la o persoana care are contract de munca,- deci i se opreste si vireaza la locul de munca fondul de sanatate.
Iar in alta parte( alt job) este colaborator fara a fi persoana fizica autorizata. ( este platit pe un contract pe cod civil)