Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordonanta nr.4 din 13 martie 2012
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordonanta nr.4 din 13 martie 2012

Poate cineva sa ma lamureasca daca aceasta ordonanta este constitutionala si daca produce efecte retroactive ?
Multumesc
Intr-o cauza similara CA Bucuresti a obligat Comisia Centrala la emiterea deciziei (titlul de despagubire) in 15 zile de la ramanea irevocabila a hotararii sub sanctiunea unei penalitati de 100 lei (nu 10)/zi de intarziere.
evident CC a facut recurs iar onor ICCJ a admis in parte recursul in sensul maririi termenului de la 15 zile la 6 luni ! a mentiunt celelalte dispoziti, adica cele cu penalitatea de 100 lei/zi de intarzire. Ca o paranteza fie spus aceasta solutie a fost pronuntata exact la inceputul lunii martie...probabil ca se stia deja ca va apare ordonanta 4/2012.
domnule avocat themis ne anuntati si pe noi cand se va pronunta ICCJ in speta dvs ce solutie s-a dat ? multumesc