Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii beneficiez de reducere a impozitului pe salar daca am ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

beneficiez de reducere a impozitului pe salar daca am in intretinere persoana cu handicap?

Buna ziua,
Prietena mea este angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata si are in intretinere copilul ei, care a implinit de curind 21 ani. Copilul are certificat permanent de handicap gradul I accentuat ,beneficiind de o indemnizatie lunara. Pina anul acesta, prietena mea a beneficiat de reducerea impozitului pe salar, insa zilele trecute a primit o instiintare de la contabilitate ca nu mai beneficiaza si , mai mult, trebuie sa restituie si banii pe anul trecut .
Se poate asa ceva? Copilul are intr-adevar 21 ani (motivatia lor a fost ca peste 18 ani nu se mai afla in intretinere) , dar este imobilizat intr-un scaun cu rotile si necesita ajutor permanent.
Va multumesc anticipat .
Norma in vigoare prevede beneficierea de facilitatea reducerii impozitului aferent salariu,
pana la implinirea varstei de 18 ani- fara execeptii si fara derogari