Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... carte de rezidenta si circulatia in UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

carte de rezidenta si circulatia in UE

buna ziua.sunt casatorita cu cetatean turc, care posede carte de rezidenta pentru membrii de familie de 1,5 ani.stie cineva poate calatori in Germania fara mine si poate lucra acolo?daca da pe ce perioada?va multumesc anticipat!
Cetatenii romani si membrii de familie ai cetatenilor romani au dreptul de sedere pe teritoriul
altui stat UE pe o perioada de maxim 3 luni consecutive si cel mult 6 luni intr-un an.

Asta este pentru calatorie/sedere, insa pentru a si munci este obligatoriu sa aiba permis de munca, deci ar trebui intai sa isi gaseasca un angajator care sa faca pentru dansul formalitatile

In privinta posibilitatii de a fi obtine permisul de munca fara ca si dvs. sa fiti acolo, nu pot sa ma pronunt - mi se pare greu inspre imposibil insa poate gaseste un angajator care sa ii faca un contract de munca.

Acest link va poate fi de folos:
[ link extern ] /