Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un angajator nu a raportat concediile medicale - ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un angajator nu a raportat concediile medicale - consecinte?

Un angajator nu a raportat concediile medicale? Ce se poate intampla? Multumesc.
Dar au fost platite acele cm neraportate?Daca da,de unde ,prin reţinere directa de către plătitor din contribuţiile pentru concedii şi indemnizaţii datorate pentru luna respectiva,adica v-ati incadrat sau va trebui sa faceti demersuri catre casa de sanatate pt. a va recupera sumele platite peste contributia lunara?In cel de-al doilea caz ,nu veti obtine sumele de la casa iar ceea ce ati platit se va contabiliza ca cheltuiala pe fondul de salarii al angajatorului.